Yat Ehliyeti Nasıl Alınır?

Brama teknelerine sahip olanların en büyük isteklerinden biri de kendi tekne veya yatlarını kullanabilmektir. Bu taşıtları kullanabilmek için yat ehliyetine sahip olmak gerekmektedir. Peki yat ehliyeti nasıl alınır? Yat ehliyeti almak için gereken belgeler nelerdir?  Yat ehliyeti nereden alınır? Yat ehliyetinin geçerlilik süresi nedir? Yat ehliyeti ücreti ne kadardır? İşte yanıtı;

Yat Ehliyeti için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yat ehliyeti başvurusu için birkaç evrak gerekmektedir. Sınav ücretinin ödenmesinin ardından gereken evraklar ise şu şekildedir;

-Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi
-Yat kullanımına engel olabilecek bir hastalığın olmadığını gösteren ve bir devlet hastanesi tarafından verilen sağlık raporu.

-Sınav ücretinin ödendiğini gösteren dekont

-14-18 yaş aralığında olanlar için aile izni muvafakatname

-1 adet vesikalık fotoğrafın başvuru formuna eklenmiş olması

-Doldurup imzalanmış şekilde ADB (Amatör Denizci Belgesi) başvuru formunun hazırlanması

Yat Ehliyeti Nasıl Alınır?

Yat ehliyeti için Amatör Denizcilik Federasyonu’nun resmi web sitesi üzerinden başvuru yapmak gerekmektedir. Web sitesi üzerinden yat ehliyeti başvurunuzu yaparak Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın yapacağı sınav sonucunda ise ehliyetinizi alabilirsiniz. Sınav başvurusu onaylanan adaylar, randevu takviminde yer alan gün ve saati kendileri belirler ve sınava dijital ortamda girer.

Yat Ehliyetinin Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Profesyonel Kaptanlık belgeleri 5 yılda bir sınavla yenilenirken, Amatör Denizcilik belgesi ise ömür boyu geçerli kabul edilmektedir. Yat ehliyeti için geçerlilik süresi bulunmamaktadır.

Diğer Bloglarımız